Produkt dnia
Tivo Specjał królika 1kg
Tivo Specjał królika 1kg
37,50 zł
Versele Laga Cuni Complete Adult 8kg
Versele Laga Cuni Complete Adult 8kg
160,00 zł
szt.
Versele Laga Cuni Complete Adult 500g + 150g Gratis!
Versele Laga Cuni Complete Adult 500g + 150g Gratis!
16,90 zł
Zuzala Sianko tymotkowe 500g
Zuzala Sianko tymotkowe 500g
15,00 zł
Tivo Sianko dla Niejadków 500g
Tivo Sianko dla Niejadków 500g
18,00 zł
szt.
Tivo Lipa 100g
Tivo Lipa 100g
6,00 zł
szt.
Tivo Babka lancetowata 600g
Tivo Babka lancetowata 600g
22,00 zł
szt.
Tivo Mniszek lekarski 600g
Tivo Mniszek lekarski 600g
23,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Producenci

Inhalacje – sposób na przeziębienie

0
Inhalacje – sposób na przeziębienie

Coraz częściej w przypadku kataru i kaszlu sięgamy do medycyny naturalnej, która łagodnie przywraca zdrowie.

Metoda leczenia z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, najczęściej w postaci inhalacji, kąpieli, okład­ów (kompresów) i masaży, nosi nazwę aromaterapii. Polega ona na wykorzystaniu leczniczych właściwości olejków eterycznych.

Szczegółowe badania wykazały, że olejki eteryczne w zależności od składu mogą działać przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i odkażająco. Stosowane na skórę poprawiają jej ukrwienie, przyspieszają regenerację i regulują wydzielanie substancji tłuszczowych. Okazało się również, że z uwagi na zapach oddziaływają również na naszą psychikę – łagodząc stany depresji i zmęczenia, a poprawiając nastrój przyczyniają się do łatwiejszego znoszenia objawów chorobowych.

Inhalacje

Olejki eteryczne zawarte w leku w postaci drobinek pary łatwo docierają przez błony śluzowe nosa, gardła i krwiobiegu, dzięki czemu ich działanie jest szybkie, skuteczne i przynosi natychmiastową ulgę.

Jest to metoda nieinwazyjna, nie obciążająca przewodu pokarmowego, szczególnie przydatna w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, jak też zaostrzeń astmy, czy choroby palaczy - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Olejki eteryczne jako substancje naturalne nie powodują skutków czy objawów ubocznych tak częstych w leczeniu antybiotykami. Inhalacje to dziesiątki lat opisanych doświadczeń wieki historii medycyny naturalnej i rosnące wśród uczonych przekonanie, że powrót do natury może być najważniejszą drogą dla medycyny.

Inhalacje parowe na przeziębienie

Jeżeli czujemy, że bierze nas przeziębienie, zaczyna nas drapać w gardle i lecieć z nosa, to pora na "parówkę".

Do bardzo gorącej wody wkraplamy olejki eterycznei wdychamy opary. Taką inhalację trzeba przeprowadzać 2–3 razy dziennie po 10 minut. (lub do ostygnięcia wody) wdychamy opary głęboko nosem i wydychamy ustami, aby jak najlepiej opróżnić płuca. Pozycja powinna być wygodna, ułatwiająca oddychanie pełną klatką piersiową. Nie wolno być zbytnio zgiętym, gdyż uniemożliwia to pełną wentylację płuc.

Miska lub szklanka

Do wykonania inhalacji można użyć szklanki z wrzątkiem, do którego dodajemy parę kropli olejku, np. 3 - 5 kropli. Przykrywamy szklankę - lejkiem, używanym w kuchni. Przez otwór lejka wdychamy parę najpierw ustami, a następnie każdą dziurką nosa. Ten rodzaj inhalacji stosujemy trzy razy dziennie.

W okresie grzewczym powietrze w pomieszczeniach jest wysuszone a co za tym idzie niezdrowe dla naszych dróg oddechowych. Aby zwiększyć komfort przebywania w tych pomieszczeniach nie zapominajmy o nawilżaniu powietrza z olejkami eterycznymi.

Nawilżanie powietrza też możemy uznać za swego rodzaju inhalacje. Do nawilżacza z wodą zawieszonego na grzejniku dodać kilka kropli olejku. Parująca woda z nawilżacza będzie uwalniała olejki eteryczne w niej zawarte. Powietrze zostanie odkażone , nawilżone i będzie unosił się przyjemny zapach.

Do tego rodzaju inhalacji możemy również używać urządzeń nawilżających zwykłych i z podgrzewaczami rozpraszającymi kropelki pary wodnej – wszystkimi dostępnymi na rynku.

Ważne!

Właściwa mieszanka ziół

Musimy zadbać o właściwą mieszankę ziół. W przypadku bronchitu pożądany skutek przynosi wdychanie olejku sosnowego, który rozluźnia oskrzeliki i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowych zmniejsza m.in. zapach tymianku. Korzystnie rozluźniająco i przeciwzapalnie działa olejek rumianku. Bakteriobójczo działają olejki terpentynowy i tymiankowy oraz szałwi lekarskiej.

Najkorzystniejszy wpływ mają mieszanki olejków eterycznych ponieważ wzmacniają one efekt działania na organizm.

Uwagi i ostrzeżenia! 

 1. U niektórych osób inhalacje mogą spowodować nadmierne przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych - wówczas należy zmniejszyć częstotliwość zabiegów.
 2. Inhalacji nie należy wykonywać bezpośrednio po jedzeniu, a także, gdy czujemy się głodni, ponieważ opary, pobudzając błonę śluzową gardła, mogą spowodować wymioty.
 3. Jeżeli jesteśmy palaczami i nawet infekcja nie zmusi nas do zaprzestania palenia, postarajmy się nie palić przynajmniej pół godziny przed zabiegiem i dwie godziny po nim. Połączenie drażniącego śluzówkę dymu z inhalacją leczniczą może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Niewskazane są też długie rozmowy.
 4. Pamiętajmy, że inhalacja zawsze powoduje znaczne przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Staje się ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne: kurz, dym i mróz – toteż powinniśmy ich po inhalacji unikać.

  Olejków eterycznych nie należy mylić z olejkami zapachowymi, perfumami czy esencjami aromatycznymi. Tylko czyste olejki eteryczne zapewniają żądany efekt leczniczy.

  Pomimo swojej nazwy olejki eteryczne - nie są oleiste. Olejki można ze sobą mieszać – maksymalnie 4 rodzaje.

  Źródło: profarm.com.pl

  Photo: © Studiobarcelona | Dreamstime.com - olej i zioła

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl